Festo DNC-40-100-PPV standard cylinder 163355 0.6 to 12 bar 40 mm
Tax included. Shipping calculated at checkout.
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
State: Needed
Availability: 1 in stock
SKU: G1-636
HAN/MPN:
163355
EAN:
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
You are welcome to send us written orders by email to sales@industrie24.com.
Manufacturer: Festo
Type: DNC-40-100-PPV
Manufacturer number: 163355
Type of product: standard cylinder
Condition: used
Stroke: 100mm
Piston Diameter: 40mm
Piston rod thread: M12x1.25
Cushioning: PPV: pneumatic cushioning, adjustable on both sides
Installation position: any
Complies with standard: ISO 15552
Piston rod end: male thread
Structural design: piston-piston rod profile tube
Position detection: none
Variants: one-sided piston rod
Operating pressure: 0.6 to 12 bar